Andrej@RealitniExperti.sk   I  0902 677 321

7 slov, ktoré Vám počas života ušetria tisíce EUR

Dnes by som začal trošku netradične. Nebude to príspevok, ktorý sa venuje čisto oblasti nehnuteľností, ale poznatky z neho dokážete využiť v akejkoľvek životnej situácii.

Ako už titulok článku hovorí, predstavím Vám dnes spôsob, ktorý Vám počas života dokáže ušetriť tisíce EUR. Isto Vám teraz chodí po rozume, akých 7 slov mi dokáže ušetriť toľké peniaze. Princíp je veľmi jednoduchý – aktívne si pýtajte zľavy na veci a služby, ktoré si chcete kúpiťPÝTAJTE SI ICH VŽDY A VŠADE!

Prečo si aktívne pýtať lepšiu cenu?

Ľudia prichádzajú skutočne o tisíce EUR zbytočne a to hlavne preto, že kupujeme takmer všetky tovary a služby za „plnú cenu“. Znamená to, že akceptujeme cenu, ktorú predávajúci nastavil. Kde je však napísané, že predávajúcim nastavená cena je pre nás ako kupujúcich tá najlepšia?

Keďže obchod je hlavne otázkou dohody medzi kupujúcim a predávajúcim, Vy ako kupujúci nemusíte hneď odsúhlasiť cenu, ktorú požaduje predávajúci. Uvediem Vám príklad, ktorý som sa naučil už počas štúdia na vysokej škole a ktorý využívam doteraz. Rovnako ho uplatňujem pri vyjednávaní, ak zastupujem kupujúcich pri kúpe nehnuteľností.

Ako to začalo…

Počas vysokoškolského štúdia sme boli v rámci ročníka na zahraničnej ceste v Istanbule. Pre tých menej zdatných v geografii – áno, je to v Turecku 🙂 . Okrem svetoznámych pamiatok, ako Hagia Sofia, Modrá mešita, hradby a mosty spájajúce Európu s Áziou, sme navštívili aj „Mekku obchodovania a vyjednávania o cene“ – známy istanbulský Veľký bazár. Na ploche viac ako 46 ha (to je 460.000 m2!) sa tiesnia tisíce obchodíkov, kaviarní a predajní. Ak si plánujete niečo kúpiť v Istanbule, nie je vhodnejšie miesto ako práve toto. Vrelo to odporúčam.

Veľký bazar v Istanbule

Veľký bazar v Istanbule

Predtým, ako sme vošli do tohto kolosu, sme boli informovaní, že nie je vhodné kupovať tovar za plnú cenu, ale treba začať s obchodníkmi vyjedávať o cene. Pre nás ako „mladé pušky“ to bola výzva, do ktorej sme sa pustili s chuťou a vervou. Bolo nám jedno či kupujeme dáky parfum, sklenú súpravu na čaj, orientálne korenie, šišu (vodnú fajku) alebo šatku arafatku. Vždy sme vyjednávali o cene. Tí šikovnejší dokázali zľaviť aj polovicu z ceny, prípadne dostali k tomu tovaru zdarma iný. Taká formulka ako „How much?“ a následný výraz sklamania umocnený vetou „Oooh, it´s too much!“, sa stala istým poznávacím znakom našej „školskej výpravy“.

Ešte teraz to mám v živej pamäti, ako by to bolo včera. Hneď potom, ako sme im povedali, že je to veľa, tak sa začal verbálny súboj tureckého obchodníka a slovenského študenta. Paradoxne sa však jednalo o také divadlo, kde obe strany vedeli, že prídu s veľkou pravdepodobnosťou k dohode. Ako sme zistili, pre tureckých obchodníkov nie je radosť predávať tovar za plnú cenu, práve naopak. Ak sme sa dojednávali o cene, považovali to za znak rovnocennosti a vždy sme si na konci vyjednávania podali ruky ako znak dohody.

Ebook v blogu

Ako si aktívne vypýtať lepšiu cenu?

Rovnaký systém aj keď trošku sofistikovanejší môžete uplatniť i na Slovensku. Netvrdím, že je to možné uplatniť zľavu za každých okolnosti a u každého predajcu, ale vo veľa prípadoch je to možné. A akých 7 slov to je? Stačí, ak sa u každého obchodníka spýtate túto vetu: Čo by sme vedeli s cenou spraviť?

Ak položíte obchodníkom túto formu otvorenej otázky, potom sú nútení premýšľať nad tým, akú zľavu by Vám mohli dať. V prípade, ak by sme im povedali: Vedeli by sme s cenou niečo spraviť? Ich odpoveď by bola najčastejšie NIE. Keďže sa jedná o istú formu uzatváracej otázky (typ otázky, na ktorú odpoveieme buď áno alebo nie) a v tomto prípade nie sú „nútení“ premýšľať o kompromise.

Ako by to mohlo vyzerať?

Pozrite sa, mám vážny záujem o kúpu (tovaru alebo služby). Čo by sme vedeli s cenou spraviť?

Presne túto formulku som povedal pred pár dňami predavačke, keď som si kupoval tašku v kamennom obchode. A čuduj sa svete, fungovalo to. Sama predavačka mi dala 10% zľavu vo výške 3,49 EUR. Áno, možno si myslíte, že to nie je veľa. Máte pravdu, ale za desať sekúnd zarobiť 3,5 EUR je celkom slušné. Keby ste túto vetu používali vždy a všade, koľko by ste za rok peňazí ušetrili? Koľko peňazí by ste ušetrili, keby ste nemuseli zbytočne platiť plnú cenu, ale mali by ste zľavu 10%? Takto zistíte, že dokážete ročne ušetriť stovky a stovky EUR. Možno by z toho bola i dovolenka, alebo minimálne predĺžený víkend s rodinou. Čo keby ste kupovali nehnuteľnosť za 150.000  EUR a podarilo by sa Vám dojednať zľavu vo výške hoc aj 4%, t.j. 6.000 EUR. Nestálo by tých 6.000 EUR za tých sedem slov? Premýšľajte nad tým.

Blok so zľavou 10%

Pokladničný blok so zľavou 10%

Možno sa budete na začiatku cítiť ako slon v porceláne a budete sa hanbiť položiť predávajúcemu túto otázku. Garantujem Vám, že pri častom používaní to budete prirodzene hovoriť, ako keby to bola samozrejmosť.

Aké sú Vaše skúsenosti s vyjednávaním o cene? Máte aj Vy dáke svoje formulky, alebo ste hanbliví a nepýtate si zľavu? Nebojte sa a napíšte Vaše skúsenosti do komentárov. Som veľmi zvedavý ako vnímate vyjednávanie o cene. Keďže veľa Slovákov sa bojí aktívne si pýtať zľavy.

Prajem Vám pekný a úspešný deň

Andrej

PS: A nezabudnite, pýtajte sa vždy a všade: Čo by sme vedeli s cenou spraviť? 🙂

Komentáre

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.