Andrej@RealitniExperti.sk   I  0902 677 321

Čo treba vedieť ešte skôr, ako budem predávať nehnuteľnosť – 2. časť

V minulom článku sme si prebrali tú najdôležitejšiu otázku, ktorú si musí položiť každý predávajúci ešte pred samotným predajom nehnuteľnosti:

„Chcem alebo musím predať byt alebo dom?“

Mala by to byť prvá a základná otázka, ktorú si musí položiť predávajúci. Ale nemá to byť posledná otázka.

Nemenej dôležité sú otázky ako:

  • Prečo je pre mňa dôležité predať nehnuteľnosť?
  • Ak mám dôvod na predaj, tak je to jediný, alebo tých dôvodov je viac?
  • Dokedy potrebujem mať peniaze z predaja na účte, resp. ich poslať tretej strane?
  • Čo sa stane, ak sa nezrealizuje predaj do termínu, ktorý očakávam?
  • Kto je moja cieľová skupina, t.j. je ním mladá rodina alebo investor?
  • Chcem využiť služby realitného makléra a spolupracovať s ním? A pod.

 

Na čo by predávajúci  nemali zabudnúť sú kritéria, na základe ktorých sa budú pri predaji rozhodovať. Medzi hlavné kritéria predaja patrí:

  1. Výška realizovanej ceny za predaj nehnuteľnosti, t.j. čakať si na cenu, ktorá je v cenovom rozpätí,
  2. Doba predaja – t.j. časové obdobie zrealizovania predaja a prevodu nehnuteľnosti, uprednostniť skôr kupujúceho s hotovosťou alebo s  hypotekárnym úverom,
  3. Doplnkové kritéria – termín odovzdania nehnuteľnosti, spôsob platby kúpnej sumy, a pod.

Ak ste sa rozhodli, že predajom bytu alebo domu poveríte realitného makléra, tak je veľmi dôležité, aké otázky Vám pokladá maklér pri prvom stretnutí.

Ebook v blogu

Uvedieme si malý príklad: Predstavte si, že Vaše dieťa plače a má vysokú horúčku. Isto ako správny rodič, by ste všetko nechali tak a išli by ste s ním k lekárovi. Ak Vás lekár príjme, tak sa Vás profesionálny doktor spýta rôzne otázky: Odkedy má Vaše dieťa horúčku? Ako sa prejavujú symptómy? Nešiel spotený von, alebo nebol v prievane?… Tých otázok je nepreberné množstvo, ale výsledkom otázok je analýza, na základe ktorej spraví svoje vyšetrenie a následne určí dôvod choroby s následnou liečbou. Takto postupuje skutočne profesionálny lekár.

Čo sa stane v tom prípade, keď  hneď ako prídete do ambulancie Vám lekár predpisuje lieky, bez toho, aby Vám položil základné otázky na zdravotný stav Vášho dieťaťa, resp. nespraví žiadne vyšetrenie. Isto si pomyslíte, že jeho domnienka o zdravotnom stave Vášho dieťaťa sa nemusí stotožňovať s realitou. Výsledok: Stratíte dôveru k tomuto lekárovi, ktorý si nedal ani tú námahu, aby zistil skutkový stav choroby Vášho syna alebo dcéry.

Preto sa vyhýbajte širokým oblúkom maklérom, ktorí si telefonicky pýtajú fotografie, kopírujú Váš popis, ale neskúmajú skutkovú podstatu a dôvody, ktoré Vás k predaju bytu či domu vedú.

Rovnako ako profesionálny lekár, tak i profesionálny maklér v prvom rade zisťuje: Prečo potrebujete predať byt/dom? Do akého termínu chcete predať dom/byt? a pod.

Isto si myslíte, že ich to nemusí zaujímať a nemajú sa čo starať do vašich dôvodov. Na druhej strane je v podstate maklér ako Váš lekár. Pokiaľ nevie, aké sú Vaše očakávania  a ciele pri predaji, tak Vám isto nepripraví presný plán predaja nehnuteľnosti. A to je práve určenie liečby u lekára, ktorá je tá najdôležitejšia.

V konečnom dôsledku pri nesprávnom zvolení plánu predaja (liečba u lekára),  to bude Vás, ako predávajúceho stáť čas a peniaze.

Ako som už vyššie naznačil, vedieť odpovede na tieto primárne otázky Vám umožní nastaviť plán predaja Vašej nehnuteľnosti, ktorý bude presne zameraný na vaše ciele a očakávania. To je však už predmetom nasledujúcej časti manuálu predaja nehnuteľnosti.

Komentáre

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.